17 lipca 2018

Politechnika w Pilskim Muzeum Wojskowym

W dniu 2018.07.14 odbył się IV Piknik Militarny Pilskiego Muzeum Wojskowego.
 
Dzięki tej instytucji pozyskaliśmy większość części czołgowych oraz wiele informacji niezbędnych do odbudowy Trenażera Czołgowego MPG-69. Mimo sporej odległości nie sposób było odmówić przybycia. W wyprawie wzięli udział przedstawiciele ekipy odbudowującej pojazd oraz jego konstruktor pan płk mgr inż. Zbigniew Węglarz.
 
W czasie pobytu w Pile oprócz pikniku odwiedziliśmy też salę tradycji Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej, gdzie Pan Pułkownik pracował przez 18 lat i gdzie powstał trenażer. Zebraliśmy pochwały za jakość wykonania i szybkość budowy pojazdu. Oczywiście jak zwykle rozdawaliśmy też ulotki zachęcające do studiowania w PL, choć zważywszy na prawe 600 kilometrową odległość, liczba kandydatów z Piły może nie być porażająca. Pojazd prezentowaliśmy statycznie oraz w ruchu. Muzeum posiada jeżdżący egzemplarz czołgu t-55, do którego służył trenażer. Oczywiście odbyło się symboliczne zestawienie obu pojazdów.
 
Pilskie Muzeum Wojskowe jest stowarzyszeniem, do którego należy kilkadziesiąt osób - pasjonatów z rodzinami. Placówka posiada wiele pojazdów, w tym ok. 10 gąsienicowych - głównie czołgi, które były używane w Pile. Muzeum otrzymało od Miasta prawo do użytkowania pięciu schronohangarów dawnego lotniska wojskowego, jest to przynajmniej w miesiącach letnich wymarzona  okalizacja na tego rodzaju działalność. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania członków stowarzyszenia i rozmachu podjętych przez nich działań.
 
Więcej szczegółów jak zwykle na stronie Facebook.
 
Leszek Gardyński