30 listopada 2020

Cykl "Pierwsze doświadczenia zawodowe" - wolontariat, czy warto się angażować?

Wielu z Was zastanawia się, nad tym czy warto angażować swój czas i energię w wolontariat, który nie przynosi korzyści finansowych. 

 

W takim razie dlaczego warto?

  • Rozwijasz umiejętności miękkie, które są nieocenione na rynku pracy, a nie nauczysz się ich w szkole i na kursach. Możemy do nich zaliczyć umiejętność współpracy, komunikacji czy pracy projektowej.
  • Uczestniczysz w szkoleniach, dzięki czemu zdobywasz unikalną możliwość zdobycia nowej wiedzy. Często niedostępnej dla osób niezaangażowanych w wolontariat w sektorze NGO.
  • Budujesz sieć kontaktów, która może okazać się niezwykle cenna w przyszłości. Dzięki temu zyskujesz możliwość pokazania się z dobrej strony potencjalnemu pracodawcy, nawiązania współpracy, polecenia do pracy w zaprzyjaźnionej firmie. Pokazując się z dobrej strony, nawiązany w trakcie wolontariatu kontakt może do Ciebie wrócić po kilku latach. Nigdy nie wiesz, kim za 10 lat będzie osoba, z którą współpracowałeś.
  • Nauczysz się wyznaczać sobie cele i realizować je zgodnie z przyjętymi terminami. To buduje Twój charakter, uczy odpowiedzialności i dojrzałości.
  • Zdobywasz nowe kompetencje i jednocześnie pomagasz innym.

Co najważniejsze, rodzaje wolontariatu są bardzo różne, więc łatwo jest znaleźć takie zajęcie, które najbardziej będzie odpowiadało Twoim potrzebom. Lubisz zwierzęta? Możesz pomagać w schronisku. Interesujesz się grafiką? Możesz podjąć współpracę z organizacją pozarządową i tworzyć makiety i grafiki.

Pamiętaj! niezależnie od Twoich motywacji i miejsca, gdzie realizujesz wolontariat, dla pracodawcy Twoje doświadczenie będzie bardzo cenne. Nie zapomnij o wpisaniu  go do swojego CV. Angażując się w wolontariat, pokazujesz swój charakter i aktywność.

Ewelina Dyjak,  Doradca zawodowy, Biuro Karier i WOSG