7 grudnia 2020

Cykl "Pierwsze doświadczenia zawodowe" - praktyki, czy warto się angażować?

W trakcie studiów masz możliwość odbycia praktyki zawodowej. Dla części osób realizacja praktyk jest tylko smutnym obowiązkiem, ale jeśli dobrze wybierzesz miejsce praktyk, będziesz mógł zdobyć cenne doświadczenie.

Dlaczego warto?

 

  • Dzięki dobrze wybranym praktykom możesz poznać różne działy, w różnych firmach. Zdobędziesz doświadczenie , co ułatwi Ci podjęcie decyzji na temat swojej zawodowej przyszłości. Będziesz wiedział gdzie się nadajesz, co lubisz robić i jaki klimat organizacyjny jest dla Ciebie najlepszy.
  • Jeśli miejsce praktyk Ci się spodoba – pokaż się z najlepszej strony – być może będziesz miał szansę na zatrudnienie po praktykach.… a jeżeli w trakcie praktyk stwierdzisz, że to strata czasu – to też super! Dzięki temu wiesz gdzie na pewno nie chcesz pracować i czego nie chcesz robić. Masz okazje lepiej zdefiniować swoje cele zawodowe.
  • W trakcie odbywania praktyk możesz zapoznać się z wewnętrzną sytuacją personalną firmy. Dowiesz się, czy w najbliższym czasie szykuje się zwiększenie zatrudnienia, jacy specjaliści będą potrzebni. 
  • Będąc w środku kreujesz swój wizerunek. Im lepszy, tym łatwiej będzie Ci zacząć rozmowę na temat podjęcia pracy.

Pamiętaj! że większość pracodawców zbiera informacje na temat swoich praktykantów i je przechowuje. Dlatego kończąc studia warto wrócić do firmy, w której odbywałeś praktyki. Z punktu widzenia pracodawcy bezpieczniej jest zatrudnić osobę, którą już zna i której ufa niż osobę z zewnątrz.

Wiele firm oferuje praktyki płatne, ale nawet jeśli zdecydujesz się na tradycyjną, bezpłatną formę praktyk zawodowych, to zdobędziesz cenne doświadczenia.  Wyniesiesz wiedzę na temat firmy i siebie samego, której nie zdobędziesz nigdzie indziej.

Ewelina Dyjak, Doradca zawodowy, Biuro Karier i WOSG