28 grudnia 2020

Wakacyjna praca za granicą, czy warto wpisywać w CV?

Wielu studentów przychodząc do Biura Karier w celu konsultacji dokumentów aplikacyjnych nie zdaje sobie sprawy jak wielką korzyść ma praca wakacyjna w trakcie studiów oraz jak wiele możesz stracić nie wpisując takiego doświadczenia w swoim CV.

 

Zazwyczaj w dopiero trakcie dłuższego spotkania jesteśmy w stanie „wyciągnąć” z naszego rozmówcy informację na temat tego, że pracował za granicą. Wielu z Was wstydzi się tego, że wykonywało pracę fizyczną nie związaną z kierunkiem swoich studiów lub wymarzoną ofertą pracy i pracowało np. przy zbiorze owoców, w magazynie czy na budowie. Bardzo często nasi rozmówcy są przekonani, że taka informacja nie ma żadnego wpływu na proces rekrutacji. To błąd. Szczególnie na początkowym etapie kariery taki wpis mówi o Was bardzo dużo! Dlaczego?

• Jesteś na tyle zdeterminowany i pracowity, żeby pojechać za granicę i pracować ciężko przez cały swój wolny czas w wakacje. To świadczy o Twoim charakterze.

• Pokazuje to Twoje umiejętności radzenia sobie w nowych warunkach – pokazujesz w ten sposób, że nie boisz się nowych wyzwań i jesteś w stanie poradzić sobie z przeciwnościami, które mogą spotkać każdego w obcym kraju.

• Rozwijasz umiejętności komunikacyjne - pomimo braku znajomości kultury i zachowań musisz sobie poradzić i porozumieć się ze swoim pracodawcą, np. ustalić warunki pracy, wykonywać konkretne polecenia oraz radzić sobie na co dzień. Co za tym idzie pokazujesz w ten sposób również znajomość języka obcego.

• Stajesz się bardziej samodzielny, zaradny życiowo – chęć posiadania własnych pieniędzy, bądź zarobienia sobie na własne studia pokazuje, że w trudniejszych sytuacjach życiowych szukasz rozwiązań i nie pozostajesz bierny.

Masz więc w ręku konkretne argumenty, które z łatwością wykorzystasz w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Należy pamiętać, że wakacyjna praca to nie tylko praca fizyczna, ale też wyjazdy studenckie typu work and travel. Obecnie na rynku funkcjonuje wielu pośredników, którzy oferują możliwość połączenia zdobycia doświadczenia w pracy za granicą ze zwiedzaniem kraju. Pracodawcy proponują stanowiska takie jak kelnerka czy pomoc hotelowa.

Pamiętaj, że każda praca na jaką się zdecydujesz jest dla Ciebie ogromną szansą na sprawdzenie siebie w innych, nowych warunkach życia, pokazuje Twoje mocne strony oraz stanowi cenny wpis w Twoim CV. Niekiedy stanowi pierwsze zawodowe doświadczenie, które wyróżni Cię na tle osób w podobnym wieku. Dzięki temu doświadczeniu, też dowiesz się więcej o sobie, bardzo często osoby przyjeżdżające z pracy za granicą są bardziej pewne siebie i łatwiej podejmują decyzje dotyczące swojej przyszłości. Dla pracodawcy jest to sygnał, że jesteś osobą pracowitą i nie boisz się nowych wyzwań.

Ewelina Dyjak, Doradca zawodowy, Biuro Karier i WOSG